W dzisiejszym wydaniu:
Jutro wchodzą w życie zmiany dotyczące kas fiskalnych i akcyzy
Od 1 lipca 2025 r. kasy fiskalne trzeba stosować m.in. przy sprzedaży e-papierosów, rozpuszczalników, płynów odkażających i węgla. Płyn do jednorazowych e-papierosów zostanie też objęty sankcyjną akcyzą.
Źródło: Agnieszka Pokojska, Mariusz Szulc, Gazeta Prawna
Prace nad KSeF przyspieszają, czas na działania przedsiębiorców
Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie zgodnie z planem, czyli 1 lutego i 1 kwietnia 2026 r. W lipcu lub sierpniu br. ustawa wdrażająca KSeF zostanie przedstawiona do podpisu prezydenta - zakłada Ministerstwo Finansów, które obecnie chce się skupić na szkoleniu podatników i apeluje, by nie zostawiać prac na ostatnią chwilę. Eksperci zwracają uwagę, że wiele firm wciąż odkłada ten obowiązek. Wyjaśniają też, co może być dla przedsiębiorców największym wyzwaniem.
Źródło: Monika Pogroszewska, Prawo.pl
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Organy podatkowe wspierają przejrzystość opodatkowania działalności serwisów internetowych łączących użytkowników z twórcami i potwierdzają, że jeżeli podmiot zarządzający serwisem pobiera od twórców prowizję za świadczone usługi, to podstawą opodatkowania jest wyłącznie kwota prowizji pomniejszona o VAT.
Źródło: Agnieszka Grudzień, Rzeczpospolita
Jak rozliczyć w PIT i VAT pobraną opłatę plastikową
Źródło: Marcin Szymankiewicz, Gazeta Prawna
Gmina ma pełne prawo do odliczenia VAT za przebudowę targowiska
Gmina, przebudowując targowisko i odpłatnie udostępniając miejsca handlowe, działa jako podatnik VAT, co uprawnia ją do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Ogólnodostępność targowiska nie wyklucza opodatkowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Źródło: Izabela Tomaszewska-Gałuszka, Gazeta Prawna
Miasto nie płaci VAT od przewozu uczniów na basen
Organizowany przez miasto dowóz dzieci na zajęcia pływania nie jest opodatkowany. Gmina nie działa w takiej sytuacji jako podatnik VAT, lecz jako organ władzy publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodziło o dowóz dzieci na basen, gdzie miały one uczestniczyć w zajęciach organizowanych również przez miasto – w ramach programu skierowanego do uczniów klas drugich szkół podstawowych. Miasto pobierało opłaty za dowóz za pośrednictwem szkół.
Źródło: Izabela Tomaszewska-Gałuszka, Gazeta Prawna
Przejście na estoński CIT: są wątpliwości, do kiedy sporządzić sprawozdanie
Spółka, która zmienia formę opodatkowania na estoński CIT, np. od 1 maja, nie ma pewności, czy sprawozdanie na dzień poprzedzający (czyli 30 kwietnia) musi sporządzić do 30 lipca czy do 31 lipca.
Źródło: Maciej Czapiewski, dr Katarzyna Trzpioła, Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna
Zagranicznym funduszom będzie łatwiej o zwolnienie z CIT
Od początku 2026 r. ze zwolnienia z podatku dochodowego będą mogły skorzystać również instytucje wspólnego inwestowania z siedzibą poza Unią Europejską lub Europejskim Obszarem Gospodarczym. Taki sam przywilej zostanie przyznany również funduszom zarządzanym wewnętrznie – przez własny zarząd.
Źródło: Mariusz Szulc, Gazeta Prawna
NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa
NSA uznał, że wyłączenie z limitu kosztów usług niematerialnych ma charakter wyjątkowy i nie obejmuje finalnych odbiorców usług, nawet jeśli usługi te zostały im odprzedane bez marży (refakturowane) przez podmioty powiązane.
Źródło: Maciej Gierada, Rzeczpospolita
Wynajem samochodu między centralą a oddziałem bez podatku u źródła
Oddział jest jedynie formą działania spółki polskiej za granicą, nie jest natomiast odrębnym od niej podmiotem podatkowym. Płatności związane z najmem samochodu są transferami o charakterze wewnętrznym. Dlatego w przypadku najmu samochodu między centralą a jej oddziałem nie mają zastosowania regulacje dotyczące opodatkowania podatkiem u źródła.
Źródło: Adrianna Paluch, Rzeczpospolita
Fakultatywność zawieszenia postępowania nie oznacza dowolności działania organu podatkowego
W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wydał precedensowy wyrok, w którym jednoznacznie wypowiedział się co do przesłanek zawieszenia postępowania podatkowego w związku z wszczęciem procedury wzajemnego porozumiewania się.
Źródło: Ireneusz Ledzion, Barbara Popowska, Monika Palmowska, Gazeta Prawna
Wydatki związane z kopaniem kryptowaluty nie są podatkowym kosztem
Kopanie waluty wirtualnej nie prowadzi do jej nabycia, dlatego nie można zaliczyć ponoszonych w tym celu wydatków na sprzęt komputerowy i prąd do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 11 ustawy o CIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Źródło: Izabela Tomaszewska-Gałuszka, Gazeta Prawna
Konfuzja wierzytelności nie zawsze jest neutralna podatkowo
Konwersja wierzytelności na udziały spółki skutkuje powstaniem przychodu podatkowego, jeżeli wartość wygasającego w ten sposób długu jest wyższa niż wartość wydawanych udziałów – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Źródło: Izabela Tomaszewska-Gałuszka, Gazeta Prawna
Rozpoczęcie działalności przedstawicielstwa w Ukrainie – skutki rachunkowe i podatkowe
Spółka, która planuje utworzyć przedstawicielstwo w Ukrainie, powinna dokładnie przeanalizować konsekwencje takiej decyzji. Kluczowe znaczenie ma zakres planowanej działalności – zwłaszcza gdy ogranicza się ona do wsparcia sprzedaży lub promocji oferty.
Źródło: dr Katarzyna Trzpioła, Gazeta Prawna
Ulga mieszkaniowa nie na zakup mikrokawalerek
Kto sprzeda nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, zapłaci PIT od dochodu, jeżeli pieniądze ze sprzedaży przeznaczy na zakup lokalu niemieszkalnego. Nie ma znaczenia, że mógłby się tam zameldować, a nawet zamieszkać.
Źródło: Mariusz Szulc, Joanna Narkiewicz-Tarłowska, Gazeta Prawna
Będzie nowy druk PIT-8C
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt wzoru formularza PIT-8C (w wersji nr 13), tj. informacji o wysokości niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych. Będzie on miał zastosowanie do rozliczeń dokonywanych przez podatników podatku dochodowego za 2025 r.
Źródło: Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna
Czy odpłatne ustanowienie służebności przesyłu podlega PIT?
Źródło: Marcin Mroziuk, Gazeta Prawna
Urlop w trakcie podróży służbowej jest możliwy. Ale co z podatkami?
Nie ma przepisów dotyczących bezpośrednio takiej sytuacji, jednak zarówno z punktu widzenia prawa pracy, jak i rozliczeń z fiskusem niezwykle ważne jest precyzyjne określenie i udokumentowanie, jaki okres obejmuje polecenie wyjazdu i kto ponosi poszczególne wydatki.
Źródło: Radosław Kowalski, Gazeta Prawna
Wydatki na ubrania, podróże i konsumpcję nie są kosztem kancelarii doradcy
Wydatki na wyżywienie, ubranie, mieszkanie, zdrowie, wypoczynek i rekreację czy szerzej na utrzymanie osoby fizycznej nie są kosztami podatkowymi.
Źródło: Aleksandra Tarka, Michał Wojtas, Rzeczpospolita
Czy działalność nierejestrowana jest objęta ulgą dla młodych
Jestem studentem informatyki i od początku wakacji chciałbym zacząć świadczyć usługi informatyczne w ramach działalności nierejestrowanej. Czy z uwagi na to, że nie ukończyłem 26 lat, będę mógł skorzystać z ulgi dla młodych?
Źródło: Marcin Mroziuk, Gazeta Prawna
Profity za rekomendacje rzadko będą oskładkowane
Firmy coraz częściej korzystają z oficjalnych, płatnych programów rekomendowania kandydatów do pracy. Zarobić na poleceniach mogą już zatrudnieni, ale też osoby z zewnątrz. Nic dziwnego, że tej formie dodatkowych dochodów przygląda się skarbówka, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Narodowy Fundusz Zdrowia.
Źródło: Michał Kosiarski, Prawo.pl
Świadczenie urlopowe od firmy bez ZUS
Dodatek urlopowy wypłacany zatrudnionym przez pracodawcę, który nie utworzył zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, także jest zwolniony ze składek.
Źródło: Paulina Szewioła, Rzeczpospolita
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji
Cudzoziemcy mogą w Polsce zakładać firmę na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce są opodatkowane zgodnie z polskim prawem podatkowym. Czy PESEL obywatela Ukrainy decyduje o rezydencji podatkowej?
Źródło: Krzysztof Wiesław Żukowski, Rzeczpospolita
Stowarzyszenie: jak rozliczyć przychody z usług reklamowych
Źródło: Karolina Pawlak, Gazeta Prawna
WSA: Ewidencja gruntów nie przesądzała o braku zwolnienia od podatku
Podatnik twierdził, że jego nieruchomość korzysta ze zwolnienia podatkowego, ponieważ stanowi grunt pod wałami przeciwpowodziowymi. Organ, opierając się na danych wynikających z ewidencji gruntów i budynków, nie podzielił tej oceny. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku podkreślił, że stanowisko sprowadzające się jedynie do prostego odwołania się do ewidencji było niepełne. Organ powinien objąć postępowaniem wyjaśniającym całokształt okoliczności związanych z usytuowaniem gruntów.
Źródło: Dorian Lesner, Prawo.pl
Czy podatnicy poradzili sobie ze zmianami w podatku od nieruchomości
Podstawowe źródła rozbieżności, jakie występują u przedsiębiorców, to z jednej strony wysoki stopień skomplikowania regulacji podatkowych, a z drugiej nieefektywne systemy przepływu informacji wewnątrz firm.
Źródło: Łukasz Szatkowski, Rzeczpospolita
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Temat rezerw tworzonych na przyszłe świadczenia dla pracowników wraca co roku wraz z zamknięciem sprawozdań finansowych. Choć bywa traktowany jako element czysto księgowy, to w praktyce stanowi ważny sygnał dla otoczenia firmy.
Źródło: Marta Małek-Bernadzikowska, Ryszard Michalski, Rzeczpospolita
Pożyczka od wspólnika dla spółki komandytowo-akcyjnej nie podlega PCC
Pożyczka udzielona spółce komandytowo-akcyjnej przez jej jedynego wspólnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i ustawy o PCC – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jest tak dlatego, że dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych spółkę komandytowo-akcyjną (SKA) traktuje się jak spółkę kapitałową.
Źródło: Izabela Tomaszewska-Gałuszka, Gazeta Prawna
Będą uproszczenia w podatku od spadków i darowizn
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zakłada on zniesienie obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn przy np. sprzedaży nieruchomości. Inna zmiana ma dostosować przepisy do uchwały NSA z 31 marca 2025 r. (sygn. akt. III FPS 5/24). NSA orzekł, że podstawą opodatkowania daniną od spadków i darowizn jest wypłacana rata renty nieodpłatnej, a nie cała wartość tego świadczenia określona w umowie za cały okres jej trwania.
Źródło: Monika Pogroszewska, Prawo.pl
Podatkowy flesz
Źródło: Rzeczpospolita
|