W dzisiejszym wydaniu:
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Zastosowanie środka egzekucyjnego następuje z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zajęciu konta dłużnika, a okres, kiedy można je skarżyć, nie wpływa na jego skuteczność.
Źródło: Aleksandra Tarka, Rzeczpospolita
Zmiany w VAT i kontrolach opublikowane
Od przyszłego roku podwyższony zostanie limit zwolnienia podmiotowego w VAT z 200 tys. zł do 240 tys. zł. Z kolei od 1 października br. wejdą w życie przepisy, które umożliwią składanie deklaracji podczas kontroli celno-skarbowej i po niej.
Źródło: Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna
Mechaniczne urządzenia vendingowe nadal z kasą fiskalną
Od 1 kwietnia 2027 r. podatnicy sprzedający towary przy użyciu mechanicznych urządzeń vendingowych będą musieli umieścić przy każdym takim urządzeniu pracownika, który będzie ewidencjonował sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Źródło: Wojciech Zajączkowski, Gazeta Prawna
Karę umowną można zaliczyć do kosztów, jeśli nie ma winy podatnika
Kary umowne za opóźnienie w wykonaniu usługi lub realizacji dostawy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nie są zawinione przez podatnika i spełniają ogólne warunki wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Źródło: Izabela Tomaszewska-Gałuszka, Gazeta Prawna
Odszkodowanie z OC sprawcy a estoński CIT
Odszkodowanie z OC sprawy wypadku, przyznane spółce opodatkowanej estońskim CIT, nie stanowi dla tej spółki ukrytych zysków. Nie podlega więc opodatkowaniu estońskim CIT. Inaczej będzie jednak w przypadku kosztów naprawy auta. 50 proc. poniesionych przez spółkę wydatków na naprawę powypadkową stanowi ukryty zysk i podlega opodatkowaniu ryczałtem.
Źródło: Marcin Szymankiewicz, Prawo.pl
Ulga na robotyzację z jednorazowym odliczeniem
Firma, która chce skorzystać z ulgi na robotyzację, może jednorazowo odliczyć połowę wydatków poniesionych na nabycie robotów. Nie musi robić odliczeń równolegle z amortyzacją, jak tego chce fiskus
Źródło: Agnieszka Pokojska, Gazeta Prawna
Gmina nie może zwrócić spółce kosztów remontu drogi dojazdowej do inwestycji spółki
Regionalna izba obrachunkowa zakwestionowała umowę, którą gmina podpisała w sprawie drogi publicznej prowadzącej do działki należącej do prywatnej spółki. Droga jest trudno przejezdna, wobec czego spółka poniesie koszt budowy dojazdu do inwestycji planowanej na działce, a gmina zwróci jej te kwoty w ratach. Czy RIO ma rację?
Źródło: Marcin Nagórek, Gazeta Prawna
Nie ma PIT od skutków budowlanej fuszerki
Klient dewelopera, który z uwagi na katastrofalny stan mieszkania musiał zamieszkać w lokalu zastępczym wynajętym na czas napraw przez tego dewelopera, nie zapłaci podatku od kosztów najmu. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji indywidualnej.
Źródło: Mariusz Szulc, Gazeta Prawna
Korzystasz ze sztucznej inteligencji? Nie wyklucza to ulgi w podatkach
Przedsiębiorcy zarabiający na twórczej działalności mogą korzystać z ulgi IP Box i płacić tylko 5 proc. podatek. Także wtedy, gdy pomaga im sztuczna inteligencja. Fiskusowi to nie przeszkadza.
Źródło: Przemysław Wojtasik, Rzeczpospolita
Dofinansowanie od firmy posiłku pracownika to jego przychód opodatkowany PIT
Dofinansowanie przez pracodawcę posiłków dla pracowników leży przede wszystkim w ich interesie. I jest to dla nich przychód z nieodpłatnych świadczeń, który podlega opodatkowaniu PIT.
Źródło: Aleksandra Tarka, Rzeczpospolita
|