Zabójcza turystyka
Hiszpania jest bliska jego sercu i świetnie ją zna – gdy Jędrzej Bielecki, na co dzień dziennikarz działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”, pisze o tym kraju na drugim krańcu kontynentu, nie mam wątpliwości, że warto się wczytać w jego słowa. Dlatego mogę z czystym sumieniem polecić tekst o fatalnych skutkach masowej turystyki, które szczególnie wyraźnie widać właśnie w Hiszpanii. To nie tylko zadeptana i coraz droższa Barcelona, w której miejscowym trudno już żyć, to także choćby zamienione w jeden wielki kombinat turystyczny Costa del Sol. U Jędrzeja pobrzmiewa osobisty ton; żal, że kraj, który tak lubi, traci swój charakter. Choć przecież mój redakcyjny kolega uczciwie pisze też o wkładzie branży turystycznej w hiszpańską gospodarkę.
Więcej o tym, jak popularne wśród turystów regiony i miejscowości na nich zarabiają, pisze Danuta Walewska w drugim tekście składającym się na temat numeru w najnowszym „Plusie Minusie”. No właśnie, kwestia tego ile zysków, a ile kosztów przynosi masowa turystyka z całą ostrością stanie wkrótce również przed nami (mieszkańcy Krakowa już coś o tym mogliby powiedzieć). Jędrzej Bielecki zauważa, że nie toczy się w tej sprawie społeczna debata. Chyba pora, byśmy sobie w Polsce o tym porozmawiali, prawda?
Do uczciwej rozmowy o naszych, polskich celach namawia także autor innego tekstu w tym numerze. Łukasz Adamski, ceniony analityk spraw międzynarodowych, stawia ostrzegawczą prognozę: jak źle skończy się dla nas obecna bierna polityka wobec Kijowa i tolerowanie, czy wręcz podkręcanie antyukraińskich emocji w Polsce. To ważny głos po kampanii wyborczej, w której nawet Rafał Trzaskowski uznał za konieczne karmienie społecznych lęków przed Ukraińcami.
W tym numerze piszemy także o powracającej słynnej sprawie Wampira z Zagłębia, o jeszcze jednej adaptacji „Lalki” Prusa (tym razem na scenie) i o coraz to nowych barwach, jakie ku zgorszeniu niektórych przybiera postać Supermana. Nasi recenzenci polecają m.in. filmową „Strefę gangsterów” współtworzoną przez Guya Ritchiego, a odradzają trzeci sezon głośnego i szokującego kiedyś serialu „Squid Game”. Do zaznania innego rodzaju emocji namawia zaś Daria Chibner, przedstawiając planszówkę „Mesos”. Uwaga, po lekturze recenzji trudno się opanować przed ruszeniem do sklepu po zakup tej gry bez prądu.
Bogusław Chrabota po odwiedzeniu Mongolii snuje opowieść o kraju, w którym Czyngis-chan wciąż żyje, a miejscowi zamęczają przybyszów opowieściami usprawiedliwiającymi okrutnego władcę. Autor do swoich wypraw jest zawsze doskonale przygotowany, imponuje wiedzą o historii i kulturze krajów, które odwiedza. Tak też może wyglądać turystyka!