NEWSLETTER VAT nr 607 (28)
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, którzy dokonują sprzedaży m.in. na rzecz osób prywatnych, sprzedaż tę muszą ewidencjonować w kasie fiskalnej. Zwolnienie z konieczności stosowania kasy fiskalnej przysługuje podatnikom jedynie w przypadkach określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień.
Jeśli masz problem z wyświetleniem tej wiadomości, kliknij tutaj.
Newsletter VAT - NEWSLETTERY.GOFIN.PL NEWSLETTER nr 28 (607)
Wtorek, 15 lipca 2025 r.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Informacje i porady z zakresu podatku VAT

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, którzy dokonują sprzedaży m.in. na rzecz osób prywatnych, sprzedaż tę muszą ewidencjonować w kasie fiskalnej. Zwolnienie z konieczności stosowania kasy fiskalnej przysługuje podatnikom jedynie w przypadkach określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień.

Z przepisów ustawy o VAT wynika także, że podatnicy mogą używać do prowadzenia ewidencji sprzedaży kasy rejestrujące on-line na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, gdy zostały one nabyte odpowiednio przez wynajmującego, wydzierżawiającego, leasingodawcę lub drugą stronę innej umowy o podobnym charakterze, w okresie obowiązywania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje i wymagania techniczne dla kas rejestrujących (art. 111 ust. 3ca ustawy).

Przepis art. 111 ust. 4 ustawy o VAT pozwala podatnikom na skorzystanie z prawa do odzyskania części kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej. Przy czym prawo to dotyczy wyłącznie kwot wydatkowanych na zakup kas on-line.

Uwaga

Ulga na zakup kasy w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł przysługuje tylko w przypadku nabycia kas on-line (w tym kas wirtualnych).

Zobacz więcej ciekawych zagadnień w najnowszym numerze:
Zmiany w przepisach prawnych
AUTOPROMOCJA
ASYSTENT Gofin - darmowa aplikacja dla Księgowych! Sprawdź!
VAT w poradach eksperta
Polecane tematy
Najciekawsze wyroki i interpretacje w sprawie VAT
Podatnik ma prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z bieżącej deklaracji, w części odpowiadającej kwocie nadwyżki skumulowanej w okresie od momentu rozpoczęcia działalności i przenoszonej na następny okres rozliczeniowy, aż do bieżącego okresu rozliczeniowego. W odniesieniu do nadwyżki podatku naliczonego wykazywanej przez podatnika w kolejnych okresach rozliczeniowych od momentu rozpoczęcia działalności nie znajduje zastosowania art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w Polsce od 2015 r. i jest zarejestrowana w Polsce dla celów VAT. Od momentu rejestracji jako podatnik VAT czynny w Polsce do bieżącego okresu rozliczeniowego spółka nieprzerwanie prowadziła działalność gospodarczą w Polsce. Od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej w Polsce w 2015 r. do lipca 2022 r. spółka wykazywała w deklaracjach bieżące rozliczenia z tytułu krajowych zakupów towarów, sprzedaży krajowej towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. Kwoty podatku VAT naliczonego wykazane w deklaracjach w ww. okresie wynikały z faktur oraz faktur korygujących dokumentujących zakupy krajowe towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży dokonywanej przez spółkę (tj. dostawy krajowej, WDT i eksportu towarów), natomiast podatek należny w przeszłości wynikał ze sporadycznej sprzedaży krajowej. Spółka wykazuje również eksport towarów opodatkowany 0% stawką VAT. (...)
AUTOPROMOCJA
Zamów prenumeratę Poradnika VAT i dołącz do 11.000 Prenumeratorów
Wzory druków
VAT-R - Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
Nota korygująca
Polecenie przelewu / wpłata gotówkowa - druk jednostronicowy
Polecenie przelewu / wpłata gotówkowa na rachunek organu podatkowego - druk jednostronicowy
Faktura - 3 pozycje
Faktura - 10 pozycji
VAT-Z - Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
VAT-UE - Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call-off stock
Faktura korygująca - niezwiązana z kwotą sprzedaży i podatku VAT należnego
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej
VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej
Rachunek - 10 pozycji (art. 87 Ordynacji podatkowej)
Faktura - dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT - 3 pozycje
AUTOPROMOCJA
Reklama
Reklamuj się w naszych Czasopismach, Gazecie i Serwisach Internetowych.
Atrakcyjne rabaty !
Biuro Reklamy:
tel. 95 720 85 50,
e-mail: reklama@gofin.pl

logo GOFIN

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp. tel. 95 720 85 40, faks: 95 720 85 60,
infolinia: 800 162 732, e-mail: sklep@gofin.pl, Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy KRS 52107,
NIP 599-26-85-818, REGON 211070371, kapitał zakładowy: 10 000 000 zł.
www.gofin.pl | www.sgk.gofin.pl | www.czasopismaksiegowych.pl | www.gazetapodatkowa.pl | www.sklep.gofin.pl

Korespondencja została wysłana w oparciu o realizację zamówienia subskrypcji Newslettera zgodnie z Regulaminem Subskrypcji Newsletterów. Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

GOFIN
W każdej chwili mają Państwo prawo zrezygnować z subskrypcji Newslettera klikając tutaj.
Wiadomość wygenerowana automatycznie - prosimy na nią nie odpowiadać.