Zarezerwuj termin na rozmowy o przemyśle
W terminie 14-15 października 2025 r. w Katowicach odbędzie się Forum Nowego Przemysłu – dwudniowa konferencja poświęcona najważniejszym trendom i perspektywom rozwoju przemysłu oraz budowaniu jego konkurencyjności.
O czym będziemy rozmawiać?
➤ Przemysł w konkurencyjnej gospodarce Europy Co buduje konkurencyjność gospodarki? Miejsce produkcji przemysłowej zlokalizowanej w Europie i w Polsce w architekturze bezpieczeństwa gospodarczego i politycznego.
➤ Energia dla przemysłu Dostępna, stabilna, czysta energia dla przemysłu jako główny czynnik jego konkurencyjności. Plan na rzecz przystępnej cenowo energii (Affordable Energy Action Plan). Firmy przemysłowe wobec zmian na rynku energii.
➤ Ochrona przed nierówną konkurencją Sytuacja europejskich producentów na rynku wewnętrznym. Ich ekspozycja na pozaunijną konkurencję – różnice w standardach, wymaganiach, kosztach. Jak chronić europejski przemysł przed nierówną konkurencją producentów spoza UE, nie zamykając rynku, nie blokując eksportu.
➤ Łańcuchy dostaw, logistyka, transport Aktualne wyzwania w obszarze logistyki przemysłowej w nieprzewidywalnym i niestabilnym otoczeniu. Jak powinna wyglądać organizacja transportu (dostawy, dystrybucja), by europejskie produkty były konkurencyjne na rynku wewnętrznym i globalnym?
➤ Surowce i niezależność Surowce kluczowe z punktu widzenia niezależności gospodarczej i autonomii europejskiego przemysłu. Skala uzależnienia od importu surowców i możliwości jego ograniczania.
➤ Nowoczesna produkcja Technologie Przemysłu 4.0 i ich wykorzystanie. Smart factory: wdrożenia w praktyce. Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT). Cyfryzacja zasobów fabryki.
➤ Cyberbezpieczeństwo w produkcji Bezpieczeństwo cyfrowe – priorytet państwa, kwestia kluczowa dla biznesu, skala i rodzaje zagrożeń. Odporność cyfrowa przemysłu w czasach rosnących cyberzagrożeń. Unijne i krajowe regulacje i ich stosowanie.
➤ Przemysł i nauka. Badania i rozwój Znaczenie współpracy przemysłu z instytucjami naukowymi i badawczymi dla rozwoju innowacyjności i wykorzystania technologii dla konkurencyjności produkcji przemysłowej. Potencjał przemysłowego sektora R&D w Polsce.
➤ Rynek pracy dla przemysłu Deficyty kompetencji (cyfrowych, technicznych, miękkich), strategie adaptacji. Czy edukacja odpowiada na potrzeby pracodawców w sektorze przemysłu?
➤ Hutnictwo. Produkcja stali Rola własnej (europejskiej) produkcji stali dla perspektyw odbudowy lokalnych mocy produkcyjnych przemysłu zbrojeniowego i potencjału militarnego. Zmiana podejścia unijnej administracji – oczekiwania i realizacja.
➤ Motoryzacja: napędy i hamulce Przemysł, rynek, regulacje – o czym świadczy zapaść na rynku elektryków? Globalne megatrendy, tempo i intensywność zmian: autonomiczność, mobilność współdzielona, mikromobilność.
➤ Budownictwo przemysłowe Hale, magazyny i biura dla przemysłu – kondycja i perspektywy polskiego sektora budownictwa dla przemysłu. Czynniki kształtujące popyt na nowe obiekty. Rola głównego wykonawcy. Materiały i ich kluczowi dostawcy – sektor konstrukcji stalowych.
➤ Przemysł dla kolei Wkład producentów taboru kolejowego w produkcję przemysłową w Polsce, zamówienia na rynku lokalnym, eksport, w kulturę przemysłową kraju.
|