Nr 2885, 20 lipca 2026 r.
Temat numeru
Resort zdrowia chce, by za godzinę pracy lekarze w publicznym sektorze zarabiali maksymalnie 240 zł brutto. Sektor prywatny nie będzie musiał stosować takich ograniczeń, więc najlepsi specjaliści mogą się tam przenieść - powiedziała PAP ekspertka zarządzania w ochronie zdrowia Anna Gołębicka.
forum szczepień
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że obecna epidemia wirusa ebola w Demokratycznej Republice Konga (DRK) rozwija się najszybciej w historii. Od jej ogłoszenia dwa miesiące temu potwierdzono ponad 2 tys. zakażeń; 796 osób zmarło. Poprawiła się natomiast sytuacja w Ugandzie.
kardiologia
Zaostrzenie niewydolności serca często zaczyna się od narastającego zastoju płynu w płucach. Polscy fizycy i inżynierowie chcą wykrywać go szybko, nieinwazyjnie i bez wizyty w przychodni – zanim duszność zakończy się pilnym przyjęciem do szpitala.
neurologia
Wysoki poziom biomarkera o nazwie p-tau217 we krwi pozwala określić nawet z dziesięcioletnim wyprzedzeniem ryzyko rozwoju choroby Alzheimera u osób, które nie wykazują jeszcze żadnych problemów poznawczych.
onkologia
Cztery pacjentki onkologiczne zakończyły już terapię z wykorzystaniem urządzenia chłodzącego skórę głowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Kolejne osiem korzysta obecnie metody, która ma ograniczać utratę włosów będącą jednym ze skutków ubocznych chemioterapii.
forum szczepień
Doustna szczepionka „B440” zawierająca genetycznie zmodyfikowaną bakterię Bifidobacterium ma dostarczać antygeny nowotworowe do tkanek układu odpornościowego w jelitach.
Goniec Medyczny jest bezpłatnym biuletynem informacyjnym wysyłanym do użytkowników Portalu Esculap.com
© Copyright 2026 Esculap.com
Zespół redakcyjny Portalu Medycznego: Esculap.com
redakcja@esculap.pl 
E-mail został wysłany zgodnie z Regulaminem usług portalu medycznego Esculap.com, którego Pani/Pan jest użytkownikiem. Administratorem bazy danych osobowych jest IQVIA Solutions Poland Sp. z o.o. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych - w tym o celach i podstawach prawnych przetwarzania oraz przysługujących Państwu uprawnieniach dostępna jest pod adresem https://www.iqvia.com/OneKeyPolandPL.
Przysługuje Państwu prawo do wycofania udzielonej zgody, aktualizacji swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia, jak również zgłoszenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Żądanie można zgłosić na adres: IQVIA Solutions Poland Sp. z o.o., ul. Domaniewska 48, 02-672 Warszawa lub elektronicznie − na adres e-mail: onekeyPL@iqvia.com. IQVIA Solutions Poland Sp. z o.o. oraz redakcja portalu Esculap.com nie odpowiadają za treść i formę zamieszczanych reklam.
img