Mailing NH
10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz budowę domu

Budowa domu to złożone przedsięwzięcie, do którego warto się dobrze przygotować. Dzięki temu mamy większą szansę uniknąć przykrych niespodzianek zarówno podczas prac budowlanych, jak i w kolejnych latach, kiedy zamieszkamy w nieruchomości.

Przyjrzyjmy się więc temu, na jakie pytania musimy poznać odpowiedź, zanim wbijemy pierwszą łopatę na placu budowy?

1 Jaki jest stan prawny działki, którą jestem zainteresowany?

Kiedy już znajdziemy interesującą nas działkę budowlaną, powinniśmy jeszcze przed zakupem sprawdzić jej stan prawny w księdze wieczystej. Dowiemy się z niej np. tego, czy osoba, która chce nam sprzedać działkę, jest jej jedynym właścicielem oraz czy działka nie jest obciążona hipoteką. W księdze wieczystej są również zapisy na temat ewentualnych praw, roszczeń i ograniczeń, jakie mogą ciążyć na nieruchomości, którą planujemy zakupić.

Dowiedz się więcej o formalnościach przy budowie domu
2 Jakie jest otoczenie wybranego przeze mnie terenu?

Każdy z nas słyszał o przypadkach, kiedy uciążliwe otoczenie domu skutecznie uniemożliwiło komfortowe korzystanie z niego. I nie mamy tutaj na myśli jedynie tak oczywistych uciążliwości, jak tory kolejowe czy droga szybkiego ruchu, ale także obiekty takie jak sortownie śmieci, oczyszczalnie ścieków, fermy, gospodarstwa rolne nastawione na masową produkcję czy fabryki prowadzącą uciążliwą dla mieszkańców działalność. Dlatego, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie działki budowlanej warto przyjrzeć się zarówno bliskiemu, jak i nieco dalszemu sąsiedztwu. A dla spokoju sprawdzić również planowane w kolejnych latach inwestycje.

Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać odpowiednią działkę
3 Jaki jest rodzaj gruntu na działce budowlanej, którą zamierzam kupić

Badania gruntu pozwalają na skuteczne rozpoznanie warunków wodno-gruntowych jeszcze przed zakupem terenu i rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki nim otrzymujemy odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj fundamentów będziemy musieli wykonać, aby uchronić się przed pękaniem ścian domu, wilgocią w piwnicy lub jej zalewaniem i ogromem wydatków, jakie generują tego rodzaju problemy. Badanie gruntowe powinniśmy wykonać szczególnie w sytuacji, gdy cena gruntu jest nienaturalnie niska, ponieważ w praktyce może to oznaczać niezwykle niekorzystne warunki wodno-gruntowe.

Dowiedz się więcej o działkach budowlanych
4 Czy projekt domu, który mnie interesuje, można wykorzystać na mojej działce?

Na powyższe pytanie skutecznie odpowie nam wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który można uzyskać w Urzędzie Miasta lub Gminy. Zawarte w nim informacje jasno określają jaki budynek może powstać na konkretnym terenie w kontekście np. liczby kondygnacji czy nachylenia dachu. Co ważne, aby uzyskać rzeczony wypis, nie musisz być właścicielem działki, którego MPZP dotyczy.

Zobacz najczęściej wybierane projekty przez naszych klientów
5 Co wybrać – gotowy projekt domu czy projekt na zamówienie?

To jaki projekt domu wybierzesz, zależy w dużej mierze od tego, czego oczekujesz. Jeśli bowiem uda Ci się znaleźć nieruchomość, która pasuje Ci do Twoich potrzeb i jej adaptacja ograniczy się jedynie do niewielkich zmian w projekcie oraz przystosowania go do posiadanej działki budowlanej to warto rozważyć zakup gotowego rozwiązania, które jest dostępne praktycznie od ręki i jest stosunkowo tanie. Jeśli jednak gotowy projekt musiałby przejść wiele kosztownych zmian, zanim zaspokoi Twoje oczekiwania, to w tej sytuacji rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie projektu na zamówienie, który od początku uwzględni wszystko, czego oczekujesz.

Przeglądaj projekty z gotową wyceną budowy
6 Jak bezstresowo uzyskać pozwolenie na budowę?

Uzyskanie pozwolenia na budowę wiąże się z ogromem formalności do załatwienia i administracyjnych zawiłości do rozwiązania. W końcu nie bez powodu ten etap budowy przeraża większość inwestorów. Na szczęście jest sposób. Klienci, którzy decydują na wykorzystanie gotowego projektu budowlanego z bazy New-House pozwolenie na budowę otrzymują za darmo. Szybko, sprawnie bez zbędnego stresu.

Dowiedz się więcej o pozwoleniu na budowę
7 Jaki będzie koszt budowy domu?

Ten, kto kiedykolwiek budował dom lub inną nieruchomość wie, że koszty takiego przedsięwzięcia są z reguły trudne do precyzyjnego oszacowania. To może powodować frustrację, bo przecież każdy inwestor chciałby wiedzieć jakim kapitałem powinien dysponować, aby budowa zakończyła się powodzeniem. Klienci, którzy wybierają kompleksową budowę domu z New-House otrzymują precyzyjną wycenę budowy bez ukrytych kosztów. Dzięki temu zawsze wiesz, za co płacisz i ile zapłacisz. A dla wygody inwestorów płatność za konkretny etap budowy następuje zawsze dopiero po jego zakończeniu. Oznacza to, że nie pobieramy zaliczek.

Dowiedz się więcej o kosztach budowy domu
8 Na czym nie warto oszczędzać podczas budowy domu?

Absolutnie nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych. Należy zdawać sobie sprawę, że każda oszczędność w tym zakresie jest jedynie pozorna i chwilowa. Niskiej jakości produkty bez niezbędnych atestów mogą realnie przyczynić się do wytrzymałości konstrukcji budynku, a co za tym idzie również jej trwałości. Należy również pamiętać, że takie materiały mogą zagrażać zdrowiu, a nawet i życiu nie tylko ekipy budowlanej, ale i przyszłych mieszkańców domu. Jakość kosztuje, od tej zasady nie ma odstępstw. I naprawdę lepiej zapłacić za wysokiej jakości materiały wykorzystane podczas budowy niż za generalny remont po kilku latach.

Nie warto oszczędzać również na fachowcach, których zatrudniamy do budowy. Usługi profesjonalistów zawsze będą droższe niż te realizowane przez osoby zajmujące się budowlanką incydentalnie. Wybierając ekipę budowlaną, warto sprawdzić aktualne stawki i wybrać ofertę, która będzie mieścić się mniej więcej w połowie pomiędzy stawką najwyższą a najniższą. Dodatkową rekomendacją dla wykonawcy będą również zrealizowane przez niego projekty. Warto o nie dopytać nim podejmiemy ostateczną decyzję o współpracy.

Dowiedz się więcej o kosztorysie budowy domu
9 Jakie są terminy u fachowców niezbędnych podczas budowy?

Aby zapewnić sobie płynność prac na budowie, należy zadbać o to, aby poszczególne ekipy fachowców wchodziły od razu po sobie. Pozwoli to uniknąć czasochłonnych przestojów, które niejednokrotnie generują również niepotrzebne wydatki. Współpracując z jednym wykonawcą takim jak New-House podczas całej budowy domu nie musisz się martwić o tą sprawę, ponieważ to on dba o to, aby wszystkie prace wykonywane były zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

10 Czy mam tyle wiedzy, doświadczenia oraz czasu, aby poradzić sobie z praktyczną organizacją budowy?

Budowa domu generuje wiele spraw do załatwienia, terminów do przypilnowania, materiałów do zakupienia i ważnych rzeczy, o których trzeba pamiętać a których nie zawsze mamy świadomość. Wymieńmy tylko niektóre z nich.

  • Czy wiesz, że jako inwestor często musisz zorganizować kontener mieszkalny dla pracowników, a zawsze musisz zorganizować dla nich WC?

  • Czy będziesz umiał wybrać odpowiednie materiały budowlane i pamiętał o tym, kiedy trzeba dowieść je na budowę, aby uniknąć opóźnień z Twojej winy?

  • Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jeden zbiornik na wodę nie wystarczy, tylko potrzebujesz ich 10?

  • Czy pamiętasz o tym, że trzeba załatwić podłączenie siły do agregatu, ponieważ klasyczna instalacja elektryczna to w tej sytuacji za mało?

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te oraz inne pytania to masz dwa wyjścia? Albo czeka Cię długi, żmudny i obarczony ryzykiem niepowodzenia proces nauki albo zaoszczędzisz sobie czasu i stresów zlecając budowę domu od A do Z specjalistom z New-House.

Wybór należy do Ciebie.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli Państwo już mieszkają w swoim WYMARZONYM DOMU i nie potrzebują naszych usług związanych z budową domu, proszę o zaznaczenie opcji rezygnacji. Nie będą Państwo od tego momentu otrzymywać od nas wiadomości marketingowych.

REZYGNACJA