Newsletter Biznesowy

Piątek, 25 kwietnia 2025


399 tys.
redaktor naczelny tygodnika Mój Biznes

- W tym roku będziemy mieli ponad 23 mln pasażerów. Będzie trudno, ale się zmieszczą. Przepustowość Okęcia jest na wyczerpaniu - mówi Łukasz Chaberski, od 1 kwietnia nowy prezes Polskich Portów Lotniczych, spółki zarządzającej największym polskim lotniskiem. 
Okęcie już teraz w sezonie wakacyjnym ma problemy: brakuje płyt postojowych, przez co po przylocie pasażerowie muszą czekać w samolocie, są problemy z wylotem, bo czasem kolejka maszyn jest za długa. Dlatego rząd już rok temu zdecydował, że Okęcie ma zostać rozbudowane. Chaberski ma tego dopilnować. O swoich planach prezes Polskich Portów Lotniczych opowiada na Wyborcza.biz Sebastianowi Ogórkowi.

W pierwszej chwili nie uwierzyłem w tę informację, a jednak… Według ostatniego raportu Gallupa, w Polsce, jak nigdzie na świecie, spadł odsetek osób codziennie odczuwających stres. 
"Czy czułeś się wczoraj zestresowany przez większą część dnia?" - takie pytanie zadał Gallup, międzynarodowa organizacja badawcza i doradcza (jedna z najstarszych na świecie) ponad 227 tys. osób na całym świecie. Wśród Polaków twierdząco odpowiedziało 23 proc. badanych. To daje nam przedostatnie miejsce w Europie. Mniej od Polaków stresowali się jedynie Duńczycy. Przyczynę takiej nagłej zmiany nastroju Polaków próbuje znaleźć na Wyborcza.biz. Maria Korcz.

Mieszkać na wsi, pracować w mieście – taką idealną kombinację zaproponował już pod koniec XIX wieku brytyjski urbanista Ebenezer Howard. W 1902 roku opublikował książkę „Miasta-ogrody jutra", w której rozwinął swoją ideę. Chodziło o uzdrowienie wielkich miast.
W następnych dekadach planiści i projektanci robili wiele, by ideę Howarda urzeczywistniać. A jak jest dzisiaj? W Polsce opowieści o miastach-ogrodach wybrzmiewają najgłośniej w podwarszawskich miejscowościach, m.in. Milanówku, Podkowie Leśnej czy Konstancinie-Jeziornie.

TYLKO U NAS

Jesteś 50- czy nawet 60-letnią kobietą? Możesz sporo zyskać na emeryturze. ZUS potwierdza, że mamy lukę w przepisach
Kobiety mogą dwa razy przejść na emeryturę, a właściwie to dwa razy ją na nowo wyliczyć. Wszystko dlatego, że politycy i eksperci przeoczyli największą od 25 lat lukę w systemie emerytalnym. Po naszym artykule głos zabrał ZUS i potwierdził to, co napisaliśmy.
CZYTAJ WIĘCEJ

WOJNA CELNA

TO TRZEBA WIEDZIEĆ