Newsletter Oglądamy, Słuchamy, Czytamy

Dawid Dróżdż
dziennikarz działu Kultura

Jak odnaleźć się w politycznym chaosie i dokonać słusznego wyboru? Mnie z pomocą przychodzi kino.

Portret zagubionego pokolenia

W ostatnich latach niepokojem napawa mnie drastyczny wzrost nastrojów nacjonalistycznych, który napędzają populiści straszący napływem imigrantów. 

O tym zjawisku opowiada "Prawy chłopak" Hanny Nobis (do obejrzenia na HBO Max), niezwykła historia Antka, młodego katolika, turboradykała, który pod wpływem swojej dziewczyny zmienia się o 180 stopni. To jednak nie tylko opowieść o skrajnej prawicy, ale także portret pokolenia, które czuje się zagubione. W spolaryzowanym społeczeństwie młodzi desperacko poszukują polityków, którzy reprezentowaliby ich idee.

Za kulisy światowych organizacji nacjonalistycznych zagląda także reżyserka Havana Marking, której film "Sekrety skrajnej prawicy" (do obejrzenia podczas trwającego Millennium Docs Against Gravity). Bohaterami filmu są działacze brytyjskiej antyekstermistycznej grupy Hope Not Hate, która prowadzi walkę z mową nienawiści, badając źródła finansowania różnych organizacji. 
 

O tym, jak na życie zwykłych ludzi wpływa populistyczna polityka, opowiada inna produkcja pokazywana na festiwalu Millennium Docs Against Gravity — "Listy z Wilczej" Arjuna Talwara.  Mikroświat reżysera mieszkającego w centrum Warszawy stał się uniwersalną opowieścią o współczesnej Europie: ksenofobii, nacjonalizmie i samotności. Talwar pokazuje też Polskę, o której marzymy — tolerancyjną, dążącą do równości, solidaryzującą się ze słabszymi.

Polska, o której marzymy
 
Polska, o której marzymy, to także kraj, w którym kobiety nie boją się zachodzić w ciążę. Dokonując wyboru przy urnie, warto pamiętać, że właśnie wolność wyboru jest podstawą demokracji.

O oporze organizacji na rzecz kobiet opowiadają dwa filmy: "Aborcja. Polski paradoks" Ady Grudzinski (do obejrzenia na Canal Plus Online) i "Nie jesteś sama" Karoliny Domagalskiej (do obejrzenia na Viaplay).

NIE PRZEGAP

DO POCZYTANIA