Newsletter Nauka i Zdrowie

Piątek, 11 lipca 2025 r.

Tomasz Ulanowski
redaktor działu Nauka, Klimat i Zdrowie

Rzadko ostatnio bywam na koncertach czy przedstawieniach. Kocham muzykę i taniec, ale nie przepadam za tłumem. Niech będzie pochwalony youtube!

Wiadomo, coś tracę. Tracę możliwość współuczestnictwa.

A jak pokazują badania naukowe, współuczestnictwo gra także na falach mózgowych.

W najnowszym wydaniu pisma „iScience" uczeni udowadniają to, opisując eksperyment, podczas którego wyposażyli badanych w zestawy EEG i najpierw posadzili ich na widowni przed tancerzami, a potem puścili im to samo przedstawienie na ekranie. Jaka to różnica? Za pierwszym razem naukowcy zaobserwowali synchronizację tzw. fal delta w mózgach osób znajdujących się na widowni. Za drugim razem – mózg każdego badanego falował osobno.

Fale delta to najwolniejsze z fal mózgowych. Ich pojawienie się jest utożsamiane z błądzeniem myśli i przetwarzaniem bodźców społecznych. Synchronizacja fal delta pokazuje wspólnotę przeżyć – której youtube, jak się okazuje, już nie daje, I to nawet wtedy, kiedy korzystamy z niego wspólnie.

Autorzy publikacji piszą, że największą synchronizację mózgów na widowni zaobserwowali wtedy, kiedy tancerze nawiązywali z nią kontakt wzrokowy.

Nic dziwnego, w końcu wzrok to nasz najważniejszy zmysł.

Wcześniejsze badania pokazały m.in., że nasze mózgi synchronizują się także wtedy, kiedy ze sobą tańczymy. Choć – uwaga! – nie dzieje się to podczas tzw. silent disco. Co w sumie nie powinno dziwić.

A jeszcze wcześniej naukowcy wykazali, że szympansy – jak ludzie – synchronizują krok, kiedy idą w parze. Lewa, prawa, lewa! Oto małpa w każdym z nas.

Jeśli więc zastanawiacie się, czy pójść albo pojechać na któreś w wakacyjnych przedstawień pod gołym niebem, macie kolejny powód na tak.

I niech wyjdzie z was zwierzę!

NAUKOWCY DONOSZĄ

Starość i chroniczny stan zapalny nie muszą iść w parze. Nowe odkrycie
Jak się okazuje, stan zapalny narasta z wiekiem tylko w społecznościach nowoczesnych. W tzw. pierwotnych już nie.
CZYTAJ WIĘCEJ

SEZON NA...

DZIEŃ KEBABA

PRAWDA CZY MIT

CUKRZYCA

Cukrzyca nie jest drogą w jedną stronę
Wysoki poziom glukozy we krwi to cały zespół powiązanych ze sobą zagrożeń. Można im zapobiec - mówi dr n. med. Daniel Śliż, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia.
CZYTAJ WIĘCEJ

PODCAST ZDROWA ROZMOWA