Większość z nas jest na tym świecie lekko ponad dwie dekady. Długo to czy krótko? Wystarczająco długo, by ukazały się tysiące wartościowych książek. Dlaczego by więc nie spróbować wyłonić tych najlepszych z najlepszych?
Zaproponowaliśmy 25 tytułów, na które można głosować w plebiscycie na Książkę 25-lecia. Oj, jest co wybierać. I nadrabiać.
Tylko czy w przyszłości taki plebiscyt nadal będzie miał sens? Co, jeśli technologia pozbawi nas umiejętności czytania i pisania? - Będziemy mówić o czasach przed i po ChacieGPT. Już teraz studenci nie czytają zadanych książek, tylko rozmawiają o nich przez AI
- mówi prof. Aleksandra Przegalińska w podcaście "Cybe(r)ewolucja". Pytanie o przyszłość jest o tyle zasadne, że niektóre osoby z pokolenia Z mają już dzieci. Niestety te miewają duże trudności w komunikacji. - Te umiejętności rozwijają się poprzez kontakt z rodzicami, a nie ze smartfonem czy zabawką interaktywną
- mówi dr Monika Wójcik, neurologopedka i pedagożka specjalna. Ale jest też za co nasze pokolenie chwalić. O potrzebie mądrego korzystania z technologii mówi też popularna streamerka Kasix. - Uwielbiam to, co robię, ale streaming ma też ciemną stronę. Oceniania i hejtu doświadczają głównie dziewczyny. Ja nie miałam kompleksów, a ludzie i tak mnie w nie wpędzili - opowiada.
Niestety z coraz większym hejtem muszą się mierzyć także wolontariusze WOŚP i sam Jurek Owsiak. - Jestem wyzywany od idiotów i debili, a Jurek Owsiak jest w tych komentarzach określany epitetem "złodzieja" i "oszusta" ze "złodziejskiej organizacji -
mówi "Wyborczej" wieloletni wolontariusz. My jednak tradycyjnie zachęcamy do czynienia dobra i wspierania tej niezwykłej akcji.
Na aukcjach "Wyborczej" można wylicytować m.in. dzień w naszej redakcji, górską przygodę w Tatrach czy dożywotni karnet na Olsztyn Green Festival.A co słychać na uczelniach? 60 niemieckich uniwersytetów i instytutów naukowych postanowiło zrezygnować z Twittera. - X nie wywiązuje się już ze swojego obowiązku promowania uczciwego dyskursu. Jako instytucje naukowe nie możemy tego zaakceptować
- oświadczyła Anja Steinbeck, rektorka Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie. Czy jest szansa, że polskie uczelnie pójdą ich śladem?
Zmiany zachodzą jednak i u nas, tyle że kadrowe.
Nowym ministrem nauki został Marcin Kulasek. - Naukowcy potrzebują pieniędzy na badania, studenci akademików, a my wszyscy dialogu i konsultacji - przekonuje. A przed wyborami lansował pomysł tysiączłotowego stypendium, o które miałby się móc ubiegać każdy, kto zaliczy pierwszą sesję i ma nie więcej niż 26 lat.
Skoro za oknem nadal ciemno, to wypadałoby polecić coś wartego obejrzenia. Niestety wyczekiwana
ekranizacja "Wzgórza psów" Jakuba Żulczyka nie każdemu przypadła do gustu. Z kolei do kin wszedł właśnie kolejny film Patryka Vegi. Tradycyjnie jego najnowsze dzieło łatwo obśmiać i wyszydzić. My jednak całkiem na poważnie
opisaliśmy pięć powodów, dla których "Putin" jest po prostu złym filmem.A co rzeczywiście warto polecić? Na oficjalną listę najlepszych filmów ostatniego roku będziemy musieli niestety poczekać.
Pożary w Los Angeles opóźnią oscarowe nominacje. Również data wręczenia nagród nie jest pewna. Bez zmian pozostaje za to termin wręczenia muzycznych nagród Grammy. Już na początku roku warto więc nauczyć się cierpliwości.